Stany Zjednoczone zatwierdzają niemal wszystkie wnioski o eksport technologii do Chin – wykazały dane, do których dotarł dziennik „Wall Street Journal”.
Według danych udostępnianych przez samo ministerstwo handlu USA, amerykańska administracja wyraziła zgodę w przypadku niemal wszystkich wniosków o zezwolenie na eksport technologii do Chin. Niektóre z nich to technologie o bardzo dużym znaczeniu dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju.
Island USA eksportują do Chin?
„WSJ” podaje, że na cały eksport z USA do Chin, którego wartość w 2020 roku wyniosła 125 mld dolarów, administracja wymagała licencji jedynie na mniej niż połowę umów i transakcji.
Z tej puli zgoda została udzielona w przypadku 94 proc. wniosków, czyli 2 tys. 652 umów obejmujących eksport technologii do Państwa Środka.
W 2021 roku liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków spadła do 88 proc., jednak – jak zauważa dziennik – w międzyczasie zmieniono metodologię raportowania i kompilowania danych, co znacząco utrudnia analizę porównawczą.
Co Chiny wciąż czerpią z USA?
Jak się okazuje, Chiny wciąż pozyskują w ten sposób z USA półprzewodniki, komponenty dla przemysłu lotniczego, technology sztucznej inteligencji i inne, mające duże znaczenie dla rozwoju amerykańskiej gospodarki, autonomii i bestzpierodowń.
„Wall Street Journal” przytacza głosy krytyków prowadzonej przez Stany Zjednoczone polityki w tym zakresie.
Ministerstwo handlu nie widzi problemu
Amerykańskie ministerstwo handlu tymczasem nie widzi problemu i wskazuje, że w swojej polityce, dotyczącej eksportu do Chin koncentruje się na długofalowych skutkach ograniczeń eksportowych oraz polityki strategicznej konkurencji z Pekinem.
Chiny natomiast – jak wskazuje amerykański dziennik – coraz lepiej radzą sobie z rozwojem nowych technologii i już teraz są w tej dziedzinie potęgą. Pekin stawia na produkcję czipów, które powstają w oparciu o coraz bardziej zaawansowane technologie, a chińska gospodarka cieszy się nieograniczonym praktycznie wsparciem ze strony państwa.
W tym samym czasie Waszyngton ustanawia sankcje eksportowe, a administracja prezydenta USA Joe Bidena wdraża nowe prawo, które ma podnieść konkurencyjność USA w zakresie produkcji komponentów elektronicznych – w naszym serwisie można przeczytać o tym tutaj.
Czy Pekin wykorzysta amerykańskie technology przeciwko USA?
Zdaniem cytowanego przez „WSJ” byłego analityka Pentagonu ds. eksportu do Chin Steve’a Coonena, wysoki poziom pozytywnie rozpatrywanych wniosków o eksport technologii do Pekinu świadczy o tym, że polityka ministerstwa handlu nie rozpoznaje ryzyka związanego z możliwością wykorzystania tych technologii przez Chiny do celów militarnych.
„Nie mam problemu w handlowaniu z Chinami, a nawet karmieniu Chin” – napisał do swoich kolegów w 2021 roku Coonen, który zrezygnował ze swojego stanowiska w Pentagonie w związku z frustracją wywołaną przez obowiązującą w USA politykę eksportową. „To, z czym mam ogromny problem, to dozbrajanie Chin” – cytuje analityka „WSJ”.
Była urzędniczka w ministerstwie handlu z czasów Donalda Trumpa Mira Ricardel ocenia, że Chiny to obecnie największe zagrożenie, z jakim borykają się Stany Zjednoczone.
Czas, którego nie ma
„To, czego nie mamy, to konsensus w ramach amerykańskiego rządu względem eksportu do Chin, który zemści się na nas – bo sojusznicy tacy jak Niemcy, Japonia i Korea Południowa wejdą w lukęktórą my wytworzymy” – ocenia z kolei urzędnik administracji handlowej z czasów prezydenta Obamy Kevin Wolf.
Dziennik zwraca uwagę, że koordynacja działań USA i sojuszników może potrwać wiele lat, a jest to czas, którego nie ma, bo obecna polityka gospodarcza Pekinu dąży do praktycznego usunięcia różnic pomiędzy sektorem cywilnym a sektorem wojskowym w lokalnej produkcji, co przekłada się na bezpośrednie ryzyko wykorzystania transferowanych do Chin technologii przez wojsko.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej EU). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]